Po przygodę z Photonem- realizacja programu

wtorek, 15 października 2024

Wirtualne spotkanie partnerskich klas– odkrywanie sztuki z pomocą robotów Photon

 


W ramach międzynarodowego projektu eTwinning „Journey to the World of Art” oraz innowacji „Po przygodę z Photonem”, mieliśmy wyjątkową okazję wziąć udział w wirtualnym spotkaniu z rówieśnikami z klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 3 z Piotrkowa Trybunalskiego.

Podczas spotkania poznaliśmy twórczość jednego z najbardziej znanych artystów – Pabla Picassa. Przygotowaliśmy dla siebie zagadki, w których każdej części ciała przyporządkowano odpowiednią liczbę. Karty z liczbami ułożono na matach do kodowania  w identyczny sposób dla obu klas.  Wzajemnie przekazywaliśmy sobie kody dla robotów Photon. Odpowiednio zaprogramowany robot dojeżdżał do zagadkowej liczby, pod którą ukrywała się część ciała postaci z obrazu..

Kulminacyjnym momentem było tworzenie wspólnych dzieł sztuki w stylu Picassa na monitorze interaktywnym. Dzięki kodowaniu i współpracy udało się  nam stworzyć niezwykle oryginalne obrazy inspirowane kubizmem.

Spotkanie było nie tylko kreatywną zabawą związaną ze sztuką, ale także rozwijało umiejętności programowania i pracy zespołowej.

To niezwykłe doświadczenie pokazało, jak można łączyć świat sztuki z nowoczesną technologią!

wtorek, 8 października 2024

Morska wyprawa

 

Zaprosiliśmy do współpracy robota Photon. Wyruszył on na morską wyprawę w odwiedziny do swoich morskich przyjaciół. 

Scenariusz krótkich zajęć z wykorzystaniem robota Photon: "Morska wyprawa"
Czas trwania: 45 minut  
Grupa docelowa klasa 2 - 8 lat

Cele zajęć 
- Utrwalenie podstaw programowania przy pomocy robota Photon, Interface Bagde
- Ćwiczenie pracy zespołowej.  
- Utrwalanie kierunków: w lewo, w prawo, prosto
- Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i planowania.  

Forma pracy: zespoły dwuosobowe.

Przebieg zajęć

Zadaniem robota jest odwiedzenie swoich morskich przyjaciół. Miejscem startu - latarnia morska. 

1. Uczniowie w parach: 
- Wybierają miejsce na planszy (mata przedstawiająca różne miejsca na morzu, np. wrak statku, wyspa piratów, rafa koralowa, zatoka delfinów)., 
do którego chce, aby Photon dotarł.  
- Za pomocą strzałek układają trasę dla robota. 

2. Chwila Prawdy – uruchamianie Photona
- Zespoły obserwują, czy robot dotarł do wybranego przez nich miejsca. Jeśli tak, gratulacje! Jeśli nie, analizujemy wspólnie, gdzie mogła wystąpić pomyłka w kodowaniu i wprowadzamy poprawki.

3. Podsumowanie zajęć 
Co było najtrudniejsze, a co najłatwiejsze w programowaniu drogi robota?  


wtorek, 1 października 2024

Z JAKIEGO TO DRZEWA?


 Rozpoczynamy tematykę związaną z jesienią. Jesień kojarzy nam się z kolorami i opadającymi liśćmi. Dzisiaj rozpoznawaliśmy niektóre gatunki drzew. Pomagał nam Photon. 


  • Czas trwania: 45 minut  
  • Klasa 2
  • Materiały dodatkowe: ilustracje, elementy różnych drzew: liście, owoce z różnych drzew oraz napisy z nazwami drzew, fiszki z zadaniem dla zespołów, np. Robot chce zrobić ludziki z kasztanów. Do jakiego drzewa musi się udać?


  • Cel zajęć:  
- Rozpoznawanie wybranych gatunków drzew.  
- Ćwiczenie orientacji przestrzennej, rozróżnianie lewej i prawej strony.  
- Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.
- Rozwijanie umiejętności programowania z użyciem robota Photon.  
- Współpraca zespołowa.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć - drzewa liściaste i iglaste  ich owoce  i liście:
- oglądanie ilustracji przedstawiającej różne drzewa, ich liście i owoce;
- rozmowa na temat podobieństw i różnic.
2. Zapoznanie z zadaniami:
- podział klasy na zespoły dwuosobowe;
- losowanie zadań dla Photona dla poszczególnych zespołów. Uczniowie mają zaprogramować Photona tak, by dotarł do konkretnego drzewa. Zadaniem będzie rozpoznanie, do którego drzewa Photon ma dotrzeć, a następnie zaprogramowanie go.
3. Na białej macie uczniowie układają w dowolnych miejscach elementy: liście, owoce z różnych drzew oraz napisy.
4. Ciche czytanie ze zrozumieniem zadań.
5. Odszukanie właściwego drzewa ( elementu, liść, napis, owoc);
6. Praca w parach programowanie robota. Jeśli robot nie dotrze do celu, zespół analizuje, gdzie mógł popełnić błąd i poprawia trasę.
7. Podsumowanie zajęć.
- Omówienie wyników pracy uczniów.  
- Rozmowa o trudnościach i sukcesach związanych z programowaniem Photona.  

poniedziałek, 23 września 2024

Ortograficzna przygoda z literą "u" i robotem Photon

Robota Photon wykorzystaliśmy do ćwiczeń ortograficznych , utrwalających zasadę pisowni wyrazów z "u". 


Przebieg zajęć:

Czas trwania: 45 minut  
Grupa docelowa: 8-9 lat 
Cel zajęć:  
- Poznanie i utrwalenie zasad pisowni wyrazów z literą "u".  
- Ćwiczenie pracy zespołowej i umiejętności programowania robota Photon.  
- Rozwijanie kreatywności i umiejętności ortograficznych.
1. Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z literą "u".  Odczytanie wcześniej przygotowanej notatki graficznej.
2. Podział na czteroosobowe zespoły. 
2. Na macie nauczyciel rozkłada kartki z wyrazami zawierającymi trudności ortograficzne związane z literą "u" (np. pisuje, kupuje, maluje, suszy, snuje).Kartki są tak ułożone, że nie widać zapisanego wyrazu.
3.  Każdy zespół musi zaprogramować robota Photona, aby dotarł do pola z wybranym wyrazem. 
- Po dotarciu na miejsce, zespół odczytuje wyraz i podaje zasadę ortograficzną, zgodnie z którą został zapisany (np. "piszemy 'uje', bo to końcówka czasownika").  
-  Po poprawnym wyjaśnieniu zasady, zespół musi napisać jak najwięcej wyrazów, które pasują do tej zasady (np. czasowniki z końcówką -uje: maluje, pisuje, rysuje).
4. Odczytywanie ułożonych wyrazów.


czwartek, 5 września 2024

Podróż z Photonem po mieście – utrwalamy kierunki


Nasz robot Photon wybiera się na spacer po mieście! Będzie odwiedzał różne miejsca, takie jak basen, sklep czy biblioteka, a uczniowie mają pomóc mu tam dotrzeć, programując jego ruchy.  Zajęcia matematyczne i przyrodnicze - doskonalenie umiejętności odczytywania planów.

Czas trwania: 45 minut  
Grupa docelowa 8-9 lat
Cel zajęć:  
- Utrwalenie pojęć: do przodu, w prawo, w lewo, w tył.  
- Ćwiczenie orientacji przestrzennej i logicznego myślenia.  
- Doskonalenie umiejętności odczytywania planu.
- Rozwijanie umiejętności programowania robota Photon.  
- Ćwiczenie pracy zespołowej i kreatywności.

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia z odczytywaniem planu miasta lub okolicy: jak dojść do miejsca?

2. Przypomnienie kierunków: do przodu, w prawo, w lewo.

3. Analiza planszy i oznaczonych na niej miejsc.

4. Podział klasy na zespołu kilkuosobowe. 

5. Programowanie.

  • Na podłodze rozłożona jest duża mata przedstawiająca miasto z różnymi miejscami, np. basen, sklep, biblioteka, park, plac zabaw. Każdy zespół otrzymuje zadanie, do którego miejsca Photon ma dotrzeć.
  • Programowanie trasy: zespoły programują trasę Photona, wykorzystując pojęcia kierunkowe (do przodu, w prawo, w lewo). Każdy zespół musi przemyśleć drogę robota, aby dotarł do wybranego miejsca na macie. Przykłady zadań:

   - Zadanie 1: Zaprogramuj Photona, aby poszedł na basen.

   - Zadanie 2: Photon musi iść do sklepu po zakupy.

   - Zadanie 3: Photon chce wypożyczyć książkę z biblioteki.

  • Testowanie trasy: Po zaprogramowaniu trasy, zespoły po kolei uruchamiają Photona i obserwują, czy robot dotarł do celu. Jeśli nie udało się za pierwszym razem, analizują błędy i poprawiają programowanie.



czwartek, 23 maja 2024

PHOTON ROZPOZNAJE RZECZOWNIKI


Wykorzystaliśmy Photona na zajęciach j. polskiego. Tym razem poprzez zabawę dzieci uczyły się rozpoznawać rzeczowniki. 

Na macie rozłożone zostały obrazki przedstawiające ludzi, zwierzęta, rośliny i rzeczy. Dzieci pracowały w dwuosobowych zespołach.  Zespoły otrzymywały polecenie pisemne, typu: doprowadź robota do: rzeczy, rośliny, drzewa, człowieka, konia, krzesła itp.

Na tablicy zapisane zostały dwa pytajniki: Kto? Co?

Kiedy robot dotarł do obrazka, uczniowie przypinali obrazek pod odpowiednim pytaniem.


Cel zajęć:

  • Nauka rozpoznawania rzeczowników.
  • Rozwijanie umiejętności językowych.
  • Wprowadzenie elementów programowania z użyciem robota Photon.

Grupa wiekowa: Dzieci w wieku  7-9 lat

Czas trwania: 45 minut


piątek, 17 maja 2024

Photon odczytuje zdania

 Tym razem nasz Photon pomagał nam odszukać ukryte zdania na macie .

Cele:

  • umiejętność programowania robota przy użyciu interfejsu Photon Draw
  • rozwijanie logicznego myślenia 
  • układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
  • ćwiczenia w czytaniu


Materiały: dwie maty, cztery zdania dwu- lub trzywyrazowe, 4 tablety i 4 roboty. / można skorzystać również z połowy pomocy, jeśli wykorzystujemy jedną matę/

Przebieg ćwiczenia: 

Na macie umieszczone są dwa zdania. Zadaniem dziecka jest tak zaprogramować robota, aby przejechał po polach, na których umieszczone są kolejne wyrazy tworzące zdanie. Na każdym wyrazie robot musi zatrzymać się na 2 lub 5 sekund, aby dziecko mogło go odczytać. To dziecko decyduje na jaki  czas zatrzyma się robot. 
Pozostałe dzieci otrzymują karty pracy  - puzzle z wyrazami, z których tworzą zdania. 




CodeWeek 2023